Jak urządzić małą łazienkę 3m2

W wielu mieszkaniach łazienka jest jednym z najmniejszych pomieszczeń. Ograniczona przestrzeń może sprawiać trudności w urządzaniu funkcjonalnego, a jednocześnie pięknego wnętrza, ale oczywiście nie jest to niemożliwe. Wybór odpowiedniej kolorystyki i armatury zaprojektowanej właśnie z myślą o niewielkich łazienkach pozwoli zaaranżować komfortowe i estetyczne pomieszczenie.

Pamiętajmy, że zastosowanie określonych kolorów wpływa na to, jak wnętrze będzie postrzegane. Wybór jasnych płytek do łazienki o niewielkich rozmiarach jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Dlaczego? Biel i inne barwy w jasnej tonacji optycznie powiększają wnętrze, a dodanie luster dodatkowo ten efekt wzmocni i pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne. Wanna wolnostojąca – piękna, ale czy warto?

Mała łazienka, o powierzchni 3 metrów kwadratowych, to wyzwanie dla wielu osób. Jednak nie musi być tak, że z powodu ograniczonej przestrzeni rezygnujemy z wygody i funkcjonalności. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów na to, jak urządzić małą łazienkę.

 1. Planuj dokładnie

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy dobrze przemyśleć układ łazienki. Ważne jest, aby w planie uwzględnić wszelkie elementy, takie jak wanna, prysznic, umywalka, toaleta i szafki. Wykorzystaj program do projektowania łazienki lub skorzystaj z pomocy architekta wnętrz.

 1. Zainwestuj w meble z wbudowanymi szafkami

Wykorzystaj każdy centymetr przestrzeni w łazience. Meble z wbudowanymi szafkami pozwolą na przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów w jednym miejscu, co przyczyni się do uporządkowania przestrzeni.

 1. Zmień wannę na prysznic

Jeśli masz w łazience wannę, zastanów się nad wymianą jej na prysznic. Prysznic zajmuje mniej miejsca niż wanna i może być bardziej funkcjonalny w codziennym użytkowaniu.

 1. Wybierz małą umywalkę

Mała łazienka nie musi oznaczać rezygnacji z wygody. Wybierz umywalkę o niewielkich wymiarach, która zajmie mniej miejsca, ale jednocześnie spełni swoją funkcję.

 1. Zastosuj jasne kolory

Jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń. Wybierz jasne odcienie farb, kafelek i mebli, aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni.

 1. Zainstaluj półki

Zainstaluj półki nad umywalką lub toaletą. Będą one idealne na przechowywanie kosmetyków, ręczników i innych niezbędnych akcesoriów.

 1. Oświetlenie

Dobre oświetlenie może sprawić, że mała łazienka stanie się bardziej przestronna i przyjemna. Zainstaluj kilka źródeł światła, takich jak punkty świetlne, lampki stojące czy halogeny. Sprawdź więcej na stronie: https://grupamo.pl/

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę

Mała łazienka może być wyzwaniem, szczególnie jeśli chcemy, aby była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna. Jednym z największych wyzwań jest optyczne powiększenie przestrzeni, aby czuć się komfortowo i swobodnie. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów, jak optycznie powiększyć małą łazienkę.

 1. Wykorzystaj jasne kolory

Jasne kolory, takie jak biały, beżowy czy pastelowe odcienie, optycznie powiększą przestrzeń w łazience. Dzięki nim pomieszczenie stanie się bardziej przestronne i jasne. Można wykorzystać je na ścianach, podłodze, kafelkach czy meblach. Wybierając jasne odcienie, warto pamiętać o tym, żeby wybrać matowe wykończenia, ponieważ błyszczące powierzchnie odbijają światło i nieco zmniejszają optyczne powiększenie przestrzeni.

 1. Zrezygnuj z kabin prysznicowych

Kabiny prysznicowe zajmują sporo przestrzeni i mogą wydawać się claustrofobiczne w małej łazience. Zamiast kabiny, można wykorzystać przesłonę prysznicową lub zamontować kurtynę. Dzięki temu łatwiej zachować przestrzeń i optycznie ją powiększyć.

 1. Wybierz umywalkę z małą szafką lub bez

Umywalki z dużymi szafkami pod spodem mogą wydawać się praktyczne, ale w małej łazience zajmują dużo miejsca. Lepszym rozwiązaniem jest wybór umywalki z małą szafką lub bez niej. W ten sposób zachowamy przestrzeń, a jednocześnie będziemy mieli miejsce na kosmetyki i akcesoria.

 1. Zainwestuj w lustro

Lustro to jeden z najlepszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni w łazience. Dobrej jakości duże lustro odbijające światło i przestrzeń, daje wrażenie większej łazienki. Można również zastosować kilka mniejszych lusterek o różnych kształtach i rozmiarach, aby optycznie powiększyć przestrzeń.

 1. Wykorzystaj optycznie efekt płytek w jodełkę

Kafelki ułożone w jodełkę to popularne rozwiązanie w łazienkach, które optycznie powiększa przestrzeń. Kierunki ułożenia płytek wprowadzają wrażenie, że łazienka jest dłuższa lub szersza.