W dzisiejszych czasach, ze względu na duże ograniczenia terenowe i gruntowe, chętnie wykorzystuje się wszelkie możliwe przestrzenie na lokale mieszkalne. Często zdarza się, że w domach i blokach wielorodzinnych istnieją niezagospodarowane i nieużywane pomieszczenia, np. strychy, poddasza, pralnie/suszarnie itp., które warto przerobić na mieszkania lub apartamenty. Tego typu adaptacje nierzadko sprawiają, że tworzony lokal jest niezwykle interesujący pod względem aranżacji przestrzeni.
Przed rozpoczęciem prac remontowych trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszą istotną sprawą, którą należy się zająć przy adaptacji strychu jest ustalenie wysokości stropów. Musi to być minimum 2-2,5 m. Warto też dokonać oględzin dachu i wykonać odpowiednie naprawy, wstawić dodatkowe okna dachowe, które doświetlą lokal, zabezpieczyć pomieszczenie przed wychładzaniem zimą i nagrzewaniem latem oraz sprawdzić stan instalacji elektrycznej, a także doprowadzić wszystkie potrzebne media (np. wodę, gaz).
Przy tego typu remontach najlepiej skorzystać z pomocy architekta, który określi zakres prac, zaplanuje układ pomieszczeń oraz oszacuje koszty. Dobrze jest też pomyśleć o wynajęciu fachowej ekipy remontowej, specjalizującej się w tego rodzaju pracach.
Pomieszczenia strychowe często posiadają liczne skosy, wykusze, zakamarki, wnęki, a także różne nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, które powodują, że uzyskana przestrzeń nabiera niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowego klimatu. Ciekawie wykończone wnętrze może stworzyć bardzo atrakcyjne mieszkanie, które na pewno szybko znajdzie właściciela, gdyż obecnie tego typu lokale cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi.